• درباره پیشگام صنعت ابزار

  شرکت پیشگام صنعت ابزار، به عنوان یکی از مهمترین تامین کنندگان قطعات و تجهیزات خطوط لوله و همچنین مجری خدمات ساخت، بازسازی و توسعه خطوط لوله در دریا و خشکی، کار خود را از سال 1376 آغاز کرد. این شرکت با بهره گیری از مهندسان کارآزموده و خبره و همچنین تکنیسین های با تجربه، روند رشد سریعی را در پیش گرفت و در مدت کوتاهی، کارخانه ساخت تجهیزات و ادوات مورد نیاز بازار داخل و همچنین عملیات مختلف این شرکت را راه اندازی کرد. زمانی که سخن از اعتماد و اطمینان باشد، بی شک شرکت پیشگام صنعت ابزار به عنوان بهترین گزینه، مورد اشاره تمامی گارگزاران خواهد بود. کارنامه درخشان ما در صنایع مختلف نفت و گاز، صنایع نیروگاهی، تصفیه خانه ها و ...

  توضیحات بیشتر
 • توجه به ایمنی در کار

  بی شک ایمنی اولین و مهمترین اولویت ما در کار است. تمام تلاش ما در این مجموعه بر این است که بالاترین سطح ایمنی و ملاحظات زیست محیطی را برای مشتریان و کارفرمایان مهیا کنیم. یکی از افتخارات بزرگ پیشگام صنعت ابزار این است که در طی 15 سال سابقه کاری و صدها عملیات موفق خود، حتی یک حادثه را نیز تجربه نکرده است و کوچکترین صدمه جانی به پرسنل وارد نشده است. این در حالی است که ماهیت کارهای حوزه فعالیت این شرکت مخصوصا عملیات هات تپ همراه مخاطرات بسیار زیادی است...

  توضیحات بیشتر
 • قابلیت های تولید پیشگام صنعت ابزار

  زمان مهمترین معیار ارزشمندی است که برتری شرکت ها را بر یکدیگر اثبات می کند. شرکت پیشگام صنعت ابزار با بهره گیری از ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و به روز و همچنین تخصص و تجربه پرسنل کارآزموده، تجهیزات و خدمات مورد نیاز مشتریان را در کمترین زمان ممکن ارائه می دهد. این شرکت با بهره گیری از یک کارگاه ساخت، اتصالات مورد نیاز خود را در داخل تولید می کند. همچنین بسیاری از قطعات جدید برای مصارف خاص مانند تعمیرات ولو نیز توسط این امکانات گسترده قابل ساخت هستند. گارانتی تمام و کمال محصولات این شرکت و همچنین قابلیت بالای اطمینان خدمات ارائه شده، مشتریان را نسبت به این موضوع مطمئن می کند که قطعات نصب شده توسط تکنیسین های ما برای مدت طولانی بدون افت کیفیت کار می کنند. مجموعه کامل ماشین آلات و تجهیزات ساخت در بخش کارگاه این شرکت متمرکز هستند.

  توضیحات بیشتر
 • عملیات لاین استاپ در مجتمع پتروشیمی فجر

  انجام موفقیت آمیز عملیات هات تپ و لاین استاپ در مجتمع پتروشیمی فجر

  توضیحات بیشتر
 • عملیات هات تپ پتروشیمی کرمانشاه

  عملیات هات تپ 12 اینچ روی خط لوله 20 اینچ مجتمع پتروشیمی کرمانشاه.

  توضیحات بیشتر
 • بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش ، پتروشیمی
 • بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش ، پتروشیمی
 • بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش ، پتروشیمی
26خرداد

فناوری و هدف های هات تپ

یکشنبه 7 تیر 1394  |  2865 بازدید


فن آوری هات تپ در تمامی شاخه های صنعتی مربوط به خطوط لوله و مخازن دارای کاربرد است و استفاده کنندگان از مزایای این فن آوری باید همین مزیت ها را به عنوان اهداف خود مد نظر قرار دهند. بزرگ ترین مزیت هات تپ چنان که از نام آن بر می آید انجام کار گرم روی خط لوله زنده است، به این ترتیب می توان در حالی که سیال به صورت زنده و جاری در لوله وجود دارد روی آن کار گرم نظیر انشعاب گیری و جوشکاری انجام داد.

این فن آوری با این مزیت برجسته نقش زیادی در پیشبرد اهداف صنایع نفتی و گازی ایفا کرده است. خصوصاً هات تپ لوله گاز با توجه به مخاطراتی که انشعاب گیری گاز به همراه دارد فرایندی بسیار حساس بوده و توجه به متغیرهای آن امری ضروری است.  

هات تپ خطوط لوله گاز دارای دشواری های مشهودتری نسبت به سایر سیالات می باشد. بروز ایرادات در این نوع از عملیات های انشعاب گیری گرم احتمال بروز بیشتری دارد. گرچه تیم مجری هات تپ باید پیشاپپیش نسبت به این گونه خطاها آگاهی کافی را داته و از بروز آن ها به صورت پیگیرانه ممانعت کرده باشد، اما در هر صورت ممکن است ایراداتی حین کار اتفاق بیفتد. در این شرایط آمادگی و سرعت عمل تیم اجرایی حرف اول را در عملیات خواهد زد. به عنوان نمونه در سیستم های تهویه گاز جدید و انتقال گازطبیعی که اغلب بصورت کامل نیاز به نصب دریچه و یا نگهداری سیستم در تهیه را دارا می باشند جهت تغییرات در تاسیسات مشکلات زیادی از نظر هات تپ  پیش می آید. برای مثال ممکن است ایراداتی نظیر تغییر قطر لوله و یا نشت گاز و خرابی در سیستم بصورت کلی به وجود بیاید که باید در رفع آن به صورت کامل و سریع کوشید. سیال گاز درجه فرارینت بالاتری نسبت به سیالاتی نظیر نفت و آب دارد و سرعت انتشار گاز و تشگیل ابر گاز در مجاورت محل عملیات بسیار بالاست. حتی ممکن است نشتی در نقاطی اتفاق بیفتد که تیم اجرایی هات تپ از آن مطلع نباشد و از آن جا که ابر مذکور قابل رؤیت نیست می بایست در این شرایط انتظار یک انفجار و خرابی و خسارات جبران ناپذیر را داشته باشیم. در این خصوص احتیاط و تدبیر لازمه کار است.  برای مثال انتشار گازهایی در محیط جهت بی اثر کردن گازهای نشت کرده از لوله های گاز انجام گیرد. اگر در سیستم مشکلی پیش بیاید راهکار کلی جهت انجام کار کم کردن فشار خطوط لوله اصلی می باشد که با گذشت چند ثانیه می توان ضریب خطرات را به حداقل رساند.

در مکان هایی با خطوط فشار بالا قبل از انجام کار دریچه هایی درست شده اند که زمانی که مشکلی در سیستم بوجود آمد این دریچه ها بصورت خودکار ( از یک میزان فشار مشخصی بیشتر شد ) باز شوند و سیستم بصورت استاندارد برگردد. ولی زمانی که خطوط لوله فشار بالایی را متحمل نشود و قبل از آن فشار بالایی از آن عبور نکند در صورت بروز مشکل خطوط عبور بصورت کلی قطع شده و هیچ گونه کاری انجام نمی گیرد.

 

طول خط لوله هم با توجه به انجام کار متغیر است و امکان دارد برای لوله هایی با فشار کم نیز دریچه های تهویه تهیه و راه اندازی شود.ولی بصورت کلی برای کنترل کامل خط لوله اصلی با استفاده از هات تپ چند انشعاب ایجاد می کنند و در صورت بروز مشکل با استفاده از انشعابات لوله ها گازها را هدایت و کنترل می کنند.

هر عملی که باعث نشت گاز شود می تواند بر محیط اثرات بسیار مضری داشته باشد و بعد از انجام کار نیز باید بصورت کامل محیط بررسی شود و عملیات پاک سازی انجام گیرد تا تمامی موجودات و محیط زیست از اثر نشر این گونه گاز ها در امان بمانند. بعد از اینکه اتصالات انجام شد 1-3 روز زمان جهت ایزوله شدن محیط خطوط لوله نیاز است و این بین نباید هیچگونه تغییراتی انجام گیرد. علاوه بر تمامی این موارد بعد از انجام کار گاز متان تولید می شود که جزء گازهای گلخانه ای می باشد. که برای خنثی سازی آن باید عملیات جداگانه ای انجام بگیرد..

اکنون و پس ار رفع ایراداتی از این نوع، و زمانی که خطرات را به طور کلی و با اطمینان کامل رفع کرده ایم نوبت به انجام عملیات هات تپ می رسد. در این مرحله می توان خط لوله گاز را بصورت کامل بدون خاموش کردن سیستم و بسیار تمیز و آسان از طریق هات تپ انشعاب گیری کرد. نظارت و پایش مستمر فرایندها زیر نظر بازرسان فنی تیم اجرایی هات تپ خصوصاً در هات تپ لوله گاز امری مسلم و بدیهی است. هر گونه اهمالی نسبت به این مهم می تواند تبعات سنگینی داشته باشد. از آن جا که تیم اجرایی حواس خود را بیشتر متمرکز بر مراحل اجرایی کار می کند به کار گماردن یک بازرس فنی مسلط بر روند کار الزامی می باشد.

عواملی که انجام عملیات هات تپ روی لوله گاز را الزامی می کنند شامل خطوط بهره برداری، فشار بهره برداری، برش لوله گاز،  اتصال شاخه و از این قبیل موارد می باشند. اتصالات و برش سوراخ بدون جریان گاز یا از دست دادن محصول می باشد. این اتصالات انواع متفاوتی دارند که شامل اتصال کوتاه مدت و بلند مدت است که اتصال کوتاه برای کارهایی انجام می گیرد که در آینده امکان دارد خط لوله مورد نظر را از سیستم خارج کنند یا انشعاب مربوطه به صورت موقت باشد. ولی زمانی که کار به صورت بلند مدت برنامه ریزی شده باشد کار بصورت دائم یا مدت زمان بیشتری انجام می گیرد و انشعابات با جوش ها و اتصالات بیشتری به یکدیگر مرتبط می شوند.

ارسال دیدگاه

نام: *

آدرس ایمیل: *

متن پیام:دیدگاه ها

گالری تصویر

هات تپ

هات تپ

کرواسی 4

کرواسی 4

کرواسی 11

کرواسی 11

کرواسی 10

کرواسی 10

گروه پیشگام صنعت ابزار

 • شرکت پیشگام صنعت ابزار

درباره ما

شرکت پیشگام صنعت ابزاریکی از مهم ترین تامین کنندگان تجهیزات نیروگاهی می باشد. که در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و فراساحلی فعال می باشد. انجام عملیات هات تپ (انشعاب گیری-خطوط سیالات ) از عمده فعالیت های این شرکت می باشد. از دیگر خدمات این شرکت می توان به ساخت مبدل های حرارتی و مخازن کاربردی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی اشاره کرد.

تنظیمات
رنگ ها
پس زمینه
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14